Narodni muzej Slovenije – Metelkova, od 19. junija 2015
V Narodnem muzeju Slovenije deluje informacijska točka velike Evropske kulturne poti svetega Martina Tourskega. V odpiralnem času muzeja se popotniki lahko oskrbijo z informativnim gradivom v več jezikih, na voljo je tudi žig.
Velika evropska kulturna pot sv. Martin Tourski – simbol vzajemne delitve
Pot je namenjena romarjem, tistim, ki častijo sv. Martina Tourskega, in drugim, pohodnikom, športnikom – vsem, ki imajo radi naravo in kulturno dediščino. Na podlagi snovne in nesnovne kulturne dediščine, ki je povezana s sv. Martinom, se s potjo med ljudmi ustvarjajo vezi za bolj humano, demokratično in vzajemno Evropo. Pri iskanju in graditvi evropske identitete je nujno tudi tkati vezi med predstavniki civilne družbe in si skupaj prizadevati za preseganje ustaljenih negativnih predstav in predsodkov.
V Sloveniji pot usmerja Evropski kulturni center sv. Martin Tourski – Slovenija, katerega glavna naloga je koordinirati vse aktivnosti za vzpostavitev poti preko Slovenije ter za ovrednotenje kulturne dediščine, povezane z sv. Martinom na naših tleh. Kulturni center je nacionalni koordinator poti in ima za to nalogo pooblastilo Sveta Evrope. Je tudi eden izmed ustanovni članov Mreže evropskih kulturnih centrov sv. Martina Tourskega.
Kontakt:
Evropski kulturni center sv. Martin Tourski – Slovenija
Ulica Janeza Pavla II 13, 1000 Ljubljana
E: tine.jenko@gmail.com
Domanjševci so vas na slovensko-madžarski jezikovni meji. Ime, ki ga v starih pisnih virih zasledimo tako v madžarski (Domonkosfa) kot slovanski (Domonkosóc) obliki, je vas verjetnodobila po enem izmed prvih lastnikov. Rimskokatoliška cerkev je bila zgrajena v prvi polovici 13. stoletja.